רירית הרחם היא הקרום המרפד את פנים הרחם. הרירית מתעבה בהדרגה במהלך המחזור החודשי, ואספקת הדם אליה גוברת כדי להכינה להשתרשות העובר.

יש שיטות טיפול שנבדקו במחקרים ונמצאו כבעלות פוטנציאל לשפר את סיכויי השתרשות העובר, באוכלוסיית מטופלות נבחרות, שעברו כישלונות השרשה חוזרים ובלתי מוסברים עם עובי רירית תקינה, עם רקע של רירית דקה (פחות מ-7 מ"מ) או מראה סונוגרפי תת-אופטימלי של רירית הרחם (רירית שאינה הומוגנית ואחידה לכל אורכה), סימני אדנומיוזיס (רקמת רירית בתוך שריר הרחם), דלקת של רירית הרחם או הנישה (פגם שנוצר לאחר ניתוח קיסרי).

חשוב להדגיש כי שיטות הטיפול שיפורטו כאן, אינן חלק מהטיפול השגרתי, ולכן על כל רופא שמציע טיפולים אלו, להסביר למטופלת את סיכויי ההצלחה ואת הסיכונים

הנה כמה שיטות ייחודיות (שנבדקו במחקרים רפואיים ופורסמו בספרות הרפואית) ששיפרו את שיעורי ההשרשה אצל מטופלות במרפאה שלנו:

1. הזלפה לרחם של ההורמון השלייתי HCG לפני החזרת העובר לרחם: להורמון ההיריון תפקידים רבים בשיפור התנאים ברחם ובהם: קידום סנכרון הרירית לקליטת העובר והתאמת תגובת מערכת החיסון האימהית להשתרשות העובר ברחם. טיפול זה מתאים לנשים עם עובי רירית תקין שחוו כשלנות השרשה חוזרים.

2. הזלפה של פלסמה עצמונית עשירה בפקטורי גדילה :(PRP) – בשיטה זו נלקחת מהמטופלת דגימת דם, ובעזרת הכנה שנמשכת 10-15 דקות ונעשית במקום, מיוצרת שכבת פלסמה עשירה בחלבונים ובפקטורי גדילה, הנספגים ברירית הרחם. לשכבה זו פוטנציאל לעבות את הרירית ולהגביר את יכולתה לקלוט את העובר.

3. הזלפה של :G-CSF – תכשיר זה משמש כתרופה לגירוי ולגדילה של שורות תאים כדוגמת תאי הדם ותאי גזע, ותאי רירית רחם. התכשיר נבדק במחקרים ובאוכלוסייה נבחרת של מטופלות עם רירית דקה נצפה פוטנציאל להשפיע על מרכיבים אנגיוגנים, שיוצרים שינויים בכלי דם רחמיים (שעתידים להזין את העובר) ועיבוי רירית הרחם לקראת ההחזרה ועל ידי כך עליה בשיעורי ההשרשה והריונות במקרים של רירית דקה או של כישלונות השרשה קודמים.

4. הזרעה לפני החזרת עובר: לביצוע הזרעה יתרונות כפולים: האחד הוא שיפור תנאי הרחם להשתרשות על ידי התאמת תגובת מערכת החיסון האימהית בעקבות חשיפת הרירית ומערכת החיסון הרחמית לדנ"א זר אשר מגיע מהזרע. יתרון שני הוא ניצול מרבי של מחזור הטיפול, מכיוון שבמחזור טבעי יוצאת ביצית מהשחלה ויכולה לעבור הפריה עם הזרע. על ידי כך, אנו מעלים את הסיכוי להיריון באותו מחזור טיפול.

5. טיפול בתכשיר PTX – מדובר בתכשיר שגורם להתרחבות קלה של כלי דם קטנים אשר מזינים את בסיס רירית הרחם. לתכשיר זה גם אפקט נוגד דלקת והמוריד את צמיגיות הדם, כל אלו הראו פוטנציאל לעיבוי רירית הרחם ולהפחתה ברקמה צלקתית.

תהליך ההזלפה נעשה במרפאה באופן שבו מתבצעת הזרעה – ללא צורך בהכנה מוקדמת, ללא הרדמה וללא כאב. בהצלחה!

רירית הרחם – איך להגדיל את הסיכויים להשרשה?