כשמדברים על טיפולי פוריות, נהוג בדרך כלל לחשוב על נשים, אולם חשוב לדעת שבמקרים רבים (כמחצית) של קושי להרות, בעיית הפוריות היא של הגבר ובמקרים אחרים שני בני הזוג מתמודדים עם בעיה. אילו טיפולי פוריות עוברים גברים או מעורבים בהם? להלן חמישה טיפולי פוריות נפוצים שחשוב להכיר:

1. הזרעה תוך רחמית (IUI): זהו הליך פשוט שבו שוטפים ומרכזים את הזרע לפני החדרה לרחם האישה, בסמוך למועד הביוץ. הליך זה מגדיל את הסיכוי שהזרע האיכותי ביותר יגיע לביצית בתזמון הנכון ויפרה אותה.

2. הפריה חוץ גופית (IVF): הליך מורכב יותר שבו שואבים ביציות משחלות האישה. ביציות אלו מופרות לאחר מכן במעבדה בעזרת זרע שנותן הגבר. לאחר מכן מוחדרים העוברים המתקבלים לרחם האישה. טיפול זה משמש לעתים קרובות כאשר מתגלות בעיות קלות בתנועתיות הזרע או כאשר לגבר יש ספירת זרע נמוכה.

3. הזרקת זרע אינטרציטופלזמית (ICSI): וריאציה של IVF, שבה זרע בודד מוזרק ישירות לביצית. הליך זה משמש לעתים קרובות כאשר מתגלות בעיות יותר חמורות בזרע, כגון תנועתיות מאד נמוכה או צורות לא תקינות.

4. הנצה: הליך שנעשה ביחד עם הפריה חוץ גופית, שבו נוצר חור קטן במעטפת החיצונית של הביצית כדי לעזור לעובר לשבקוע ולהשתרש ברחם. טיפול זה משמש לעתים קרובות כשיש היסטוריה של מחזורי IVF כושלים, או כאשר לגבר יש ספירת זרע נמוכה.

5. הוצאת זרע מהאשך: במקרים שבהם יש בעיות בייצור זרע, למשל אצל גברים עם אזוספרמיה, ניתן לבצע הליך להוצאת זרע כירורגית מהאשכים או מיותרת האשך (חילוץ זרע מהאשכים) או מצינור הזרע (שאיבת זרע אפידידימלית). ניתן להשתמש בזרע מהאשך, עבור הזרקת זרע אינטרציטופלזמית או לצורך הקפאה לשימוש עתידי.

חשוב לדעת: אלו אינן האפשרויות היחידות הקיימות, ומהלך הטיפול הטוב ביותר תלוי בגורם לבעיות הפוריות. מומחה פוריות יוכל להעריך כל מקרה ולהמליץ על הטיפול המתאים ביותר. מעוניינים בייעוץ? מוזמנים ליצור איתנו קשר ונשמח לסייע.

טיפולי פוריות לגברים – 5 סוגי טיפולים שכדאי להכיר