שאלה:

שלום ד"ר גרין, אני מטופלת IVF, כשברקע יש לי שחלות פוליציסטיות ועברתי כריתת חצוצרות.

עברתי שלוש החזרות של עוברים קפואים בני חמישה ימים ללא השתרשות, למרות רירית עבה ותקינה לחלוטין, היסטרוסקופיה תקינה, פיפל ואספירין.

קראתי פוסט שלך לגבי אופציות להגברת השתרשות, כמו הזלפת HCG, פלזמה עצמונית וכו'.

השאלה שלי היא למה בעצם הטיפולים המוצעים בפוסט לא מוכרים לכלל? או למה רבים מרופאי הפוריות לא משתמשים או ממליצים על אופציות אלו? אשמח לדעת מה צריך לעשות על מנת לקבל את הטיפולים המוצעים.

תשובה:

שלום ותודה על השאלה החשובה. יש מעט מאד טיפולים בתחום הפוריות שיש עליהם הסכמה רחבה בין כלל רופאי הפוריות. כל רופא מטפל לפי הניסיון האישי שלו וכפי שנראה לו נכון.

בנוסף, כמו בכל תחום בחיים, גם ברפואה יש יותר רופאים יותר "שמרניים" ויש יותר "פרוגרסיביים".

ברשותך אתן כמה דוגמאות מעולם טיפולי הפוריות:

1. לקח בערך 20 שנה לעבור ממצב שרוב הטיפולים הם "פרוטוקול ארוך", עד שהעזו לנסות והבינו שיש יותר יתרונות בפרוטוקולים קצרים וכיום זה הפרוטוקול הכי נפוץ.

2. שימור פוריות – היום זה נראה דבר בסיסי ויש המון ילדים שנולדו לאחר הקפאת ביציות, אבל נזכיר שטיפולי IVF קיימים יותר מ-40 שנה ולקח לאיגודים המקצועיים והשמרניים לא מעט זמן לקבל ולאפשר טיפולים לשימור פוריות, שמבוצעים רק ב-15-10 שנה האחרונות.

3. החזרת עוברים מוקפאים על מחזור טבעי – למרות שכבר יש לא מעט הוכחות שהפרוטוקול הזה עדיף גם מבחינת סיכויי הצלחה וגם מבחינת הפחתה בסיבוכי הריון, עדיין יש רופאים שמתעקשים לעשות החזרות עם הכנה של אסטרופם (מה שמבטל את פעילות הגופיף הצהוב בשחלה).

כך זה גם בנוגע להזלפת HCG ,GCSF ,PRP לרחם – יש כיום מידע ראשוני בספרות הרפואית שלפיו לטיפולים אלו יש פוטנציאל לשפר את סיכויי ההשרשה. אני בטוח שאם תשאלי בקבוצות פתוחות, תמצאי לא מעט מטופלות (חלקן שלי), שרק אחרי הזלפה לרחם הצליחו להיכנס להריון. הרופאים היותר שמרניים יחכו עוד 15-10 שנה, ואם כלים אלו יהפכו לטיפול סטנדרטי ומקובל, יציעו אותם למטופלות שלהם. בניגוד להם, יש רופאים שיחליטו להציע את הטיפול על סמך ניסיון אישי וידע ראשוני, שחולקים ביניהם רופאים ממרפאות בעלות שם עולמי, אשר מטפלים בנשים ובזוגות מכל העולם.

רפואת פוריות פרוגרסיבית או שמרנית?